NENÍ FILTR JAKO FILTR

Jako nadšenci outdoorových aktivit se často vydáváme do divočiny s osvědčeným cestovním vodním filtrem v našem batohu. Ale víte, že ne všechny vodní filtry stačí k ochraně před vodou přenosnými viry, které by se mohly skrývat v jezerech, řekách a potocích? Řekneme si tedy, jaký je rozdíl mezi vodními filtry, jaká je rozšířenost vodou přenosných virů, proč byste neměli riskovat své zdraví a jak účinné jsou filtry LIFESAVER.

Používání filtrační láhve na vodu Lifesaver

 

Rozdíl mezi kvalitním vodním filtrem a tím obyčejným

Zatímco  jsou obě kategorie filtrů navrženy k odstraňování znečištění z vody, liší se v účinnosti proti různým patogenům. Obyčejné vodní filtry odstraňují hlavně bakterie, prvoky a sedimenty. Nicméně nejsou navrženy k odstranění virů, které jsou mnohem menší než bakterie a prvoci. Co obyčejné filtry navíc neřeší, jsou těžké kovy. Těžké kovy jsou na molekulární úrovni neodfiltrovatelné a výrobci s nimi bojují použitím uhlíkových filtrů, které mají schopnost nebezpečné chemikálie absorbovat.

Na druhé straně jsou kvalitní vodní filtry, jako například filtry LIFESAVER speciálně navrženy k odstranění nebo inaktivaci všech druhů patogenů, včetně virů. Použitím těchto filtrů namísto těch obyčejných si můžete být jisti, že jste chráněni před všemi vodou přenosnými patogeny, včetně virů jako jsou noroviry, hepatitida A a adenoviry.

 

Rozšířenost vodou přenosných virů

Výzkumy ukázaly, že vodou přenosné viry jsou mnohem rozšířenější, než se obvykle píše. Zjistilo se, že virové znečištění v řekách, jezerech je mnohem vyšší. Například studie na Kalifornské univerzitě objevila adenoviry v 52% vzorků, enteroviry v 13% a hepatitidu A v 76% vzorků odebraných z městských řek. Podobné výsledky byly pozorovány v rekreačních parcích podél řeky Grand v Michiganu.

Dalším kritickým problémem je trvání virů ve zdrojích vody. Některé viry mohou ve vodě přežívat po dlouhou dobu, přičemž jedna studie ukázala, že ptačí chřipkové viry zůstávají životaschopné v Mississippské řece po dobu 30 dní při nulových stupních Celsia. Adenoviry jsou zvláště odolné, což zvyšuje riziko pro nadšence outdoorových aktivit, kteří se spoléhají na zdroj pitné vody z jezer, řek a potoků.

Filtrační láhev na vodu a filtrační kanystr na vodu Lifesaver

 

Proč byste neměli riskovat své zdraví

Vodou přenosné viry mohou způsobit závažnou nemoc a v některých případech dokonce smrt. Použitím kvalitního vodního filtru k filtrování vody v přírodě můžete výrazně snížit riziko nákazy vodou přenosným virem a užívat si své outdoorové aktivity. S nárůstem rozšíření vodou přenosných virů je důležité dávat přednost svému zdraví a nepodceňovat rizika z kontaminovaných zdrojů vody.

Jak tedy můžete zajistit, že jste chráněni před vodou přenosnými viry, když jste v přírodě? Investujte do nejbezpečnější technologie pro filtraci vody, kterou je ultrafiltrace značky LIFESAVER.

Technologie LIFESAVER je založena na dvoustupňovém filtračním systému: nejprve je přírodní voda ruční pumpou protlačena skrz ultrafiltrační jednotku z dutých vláken, která vodu zbaví všech bakterií, virů, mikroplastů a částic větších než 0,015 mikronů ( = 15 nanometrů). Ve druhém stupni protéká voda přes filtr z aktivního uhlí, který odstraňuje chemikálie a těžké kovy (chlór, olovo, nikl, kadmium apod), čímž se výrazně zlepšuje její chuť a vůně. Díky technologii Failsafe™ se systém sám po dosažení konce životnosti zablokuje a neohrozí tak uživatele.

Snižte riziko nakažení virem ještě více tím, že budete vybírat pokud možno co nejčistší zdroj vody - rychle tekoucí potůček bude lepší než kaluž ve vyjetých kolejích na polní cestě.

 

Závěr

Důležité je, aby si milovníci outdoorových aktivit uvědomili rozdíl mezi kvalitními vodními filtry a těmi obyčejnými. Ne vždy je lepší šáhnout po nečem, co je levnější a méně kvalitní, obzvlášť, pokud jde o naše zdraví.

Filtr na vodu je skvělým příkladem lidské vynalézavosti. Díky němu už nemusíte trávit čas převařováním vody nebo se snažit překonat nepříjemnou chuť chlorových tablet. Cestovní filtry se staly nepostradatelným vybavením pro turisty a outdoorové nadšence. Na trhu najdete různé druhy a velikosti vodních filtrů, jako jsou láhve na vodu, menší cestovní filtry, filtrační kanystry, mačkací filtry, pumpičkové filtry, šroubovací filtry na PET lahve, filtry k napojení přímo do camelbagu, s keramickým, plastovým nebo pěnovým filtrem, jednorázové nebo s měnitelnou náplní. Vodní filtry LIFESAVER nabízejí hned několik variant a můžete si být pokaždé jistí, že jste chráněni před bakteriemi, viry i težkými kovy.